| Processor | Intel Core i7-11800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe Gen 3 SSD | |
| Battery | 6-Cell 94Whr Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics MAG 15R RTX 3070 |
|---|---|
| Model | MAG 15R RTX 3070 |
| Price | Tk 177,123 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
|---|
| Display Type | QHD Narrow Bezel IPS-Type 165Hz Anti-Glare Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | IR Webcam with Windows Hello Support and dual digital microphones, Voice Assistant support for Cortana and Alexa |
|---|
| Body Dimensions | 14.03 x 9.19 x 0.85 |
|---|---|
| Body Weight | 1.94 kg / 4.27 lbs |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-11800H 8-core, 16-threads (2.3GHz Turbo up to 4.6 GHz, L3 Cache 24MB, 28W) Intel Mobile HM570 Express Chipset |
| Generation | 11th Gen |
| Ram | 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe Gen 3 SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | 6-Cell 94Whr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Realtek High Definition Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 1 Thunderbolt 4 Port 3 USB 3.2 Gen 2 Ports 4-In-1 Card Reader 2.5 Gigabit Ethernet RJ45 Audio out & Mic In Combo Jack Kensington Lock slot |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Premium full size NKRO (N-Key Rollover) mechanical (brown type-switch) per-key RGB backlit gaming keyboard with anti-ghosting and 2.0mm travel |
This is such a great product!!!! I love it!!!
Display: 16.0 Inch WQXGA LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3- cell, 54Wh Express Charge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch OLED IPS 90Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch LED HDR Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 3600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 90Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.6 Inches Dynamic AMOLED Display
Processor: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 Chipset
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: 11200 mAh Li-Po Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 (Dual Channel, 5200MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 4GB, 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →